• : 0850 304 7473
Mobius: Borsa İstanbul olağanüstü bir sisteme dönüştü
img
Dünya

Mobius: Borsa İstanbul olağanüstü bir sisteme dönüştü

Mobius Capital Partners LLP Kurucu Ortağı Mark Mobius, "Türkiye'de inanılmaz değişimler yaşanıyor, 1990'ların başında Türkiye'ye yatırıma başladığımızda İstanbul Borsası'nda tek masa vardı, şimdi olağanüstü bir sistem var" dedi

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen Boğaziçi Zirvesi'nin ikinci günü, düzenlenen panellerle Çırağan Sarayı'nda devam ediyor.

Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen "Türkiye'de Yatırım Ortamı ve Yatırım yönetiminin Geleceği" panelinde Mobius Capital Partners LLP Kurucu Ortağı Mark Mobius, Türkiye'deki yatırım fırsatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yoğun seyahat programından bahseden Mobius, her zaman meraklı biri olduğunu, zihni açık tutmak gerektiğini, kendisini harekete geçiren şeyin "merak" olduğunu söyledi.

Mobius, değişimin kendisini her zaman heyacanlandırdığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de inanılmaz değişimler yaşanıyor, pek çok insan bu değişimi fark etmiyor. 1990'ların başında Türkiye'ye yatırıma başladığımızda İstanbul Borsası'nda tek masa vardı, beyefendiler ardında oturuyor, işlemler o şekilde yürüyordu, oturumlar günde 3 saat falan oluyordu. Şimdi olağanüstü bir sisteminiz var.

Dünya genelinde de ne kadar ilerleme kaydedildiği çok önemli. Bir ülkeden diğerine giderken yaşanan değişimleri çok net görüyorum. Türkiye'deki hisse senetleri dünya geneli ile kıyaslarsak, nisbeten ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Hepimizin karşısında faiz oranları babında kritik bir durum var. Avrupa'da eksi oranlar var, Trump eksi oranlar istiyor. Türkiye istisna, faiz oranları yüksek ama hızlı bir düşüş var. 

Mobius, gelişmekte olan ülkelerle Türkiye'yi kıyaslarken, ülkenin son derece yetkin zeki iş insanları ile dolu olduğunu, bu iş insanlarının küresel deneyimlerinin bulunduğunu ve hepsinin iyi yönetici olduğunu dile getirdi.

THY'nin başarısına işaret eden Mobius, "Şirketlerin serbest bırakılması ve küresel anlamda izin verilmesi gerek çünkü Türk iş insanları, dünyanın her yerinde çalışma konusunda çok yetkinler." ifadelerini kullandı.

Mobius, Türkiye'nin kurumsal yönetişimde ilerleme kaydetmesi gerektiğini dile getirerek, bu sorunun çoğu ülkede olduğunun altını çizerek, örneğin Alibaba'da çok kötü şirket yönetişimi olduğunu anlattı.

Günümüzde Asya sermaye piyasalarının gelişmiş piyasalardan daha büyük olduğunu belirten Mobius, "Sermaye hareketi daha çok Asya'ya kayıyor. Türkiye'nin bunu düşünmesi gerek, batı yerine doğuya bakması lazım. Çin ABD arasındaki ticaret savaşı hemen bitmeyecek, uzun vadede devam edecek. Soğuk savaş gibi devam edecek bu, insanlar buna bakıp düşünmeli. Bu durum küresel ticareti etkiliyor ama bundan nasıl avantaj çıkarabileceğinin düşünülmesi gerek." değerlendirmesinde bulundu.

Gerekli koşullar sağlanarak, Çinli üreticilerin Türkiye'ye getirilebileceğini, buradan ihracat yapılabileceğini anlatan Mobius, bunun için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

Mobius, yeni yatırımcı ve girişimcilere; okumaktan geri kalmama, açık fikirli olma, merak etme ve öğrenmeye açık olma tavsiyelerinde bulundu.


İlginizi Çekebilir

 • img

  Geleceğin seyahat aracı: Uçak taksi Bell Nexus

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  Hayalet Hacker yakalandı (8 yılda 115 suç işledi)

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  ABD, Suriyede askeri harekata istekli!

  Dünya
  Haberi İncele
 • img

  Huaweinin kurucusu, casusluk iddiaları hakkında konuştu

  Dünya
  Haberi İncele
 • img

  SPKdan İttifak Holdingi zarara uğratan iki isme suç duyurusu

  Haberi İncele
 • img

  Bodrum Havaalanından Otele Giderken Bunlara Dikkat!

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  TANAP Avrupa Bağlantısı Tamamlandı

  Dünya
  Haberi İncele
 • img

  Kenyada büyük patlama! Saldırı altındalar

  Türkiye
  Haberi İncele
 • img

  Rusyadan dolara darbe üstüne darbe!

  Dünya
  Haberi İncele
 • img

  Mersinde şiddetli fırtına! Korkuyla izliyorlar

  Türkiye
  Haberi İncele

Etiketler